Yrkesgymnasiet startar ny skola i Uppsala

YGUPPSALA2

 

Yrkesgymnasiet som drivs av utbildningsföretaget ThorenGruppen AB har 10 skolor runt om i landet, från Skellefteå i norr till Malmö i söder. Hösten 2015 öppnar en ny skola, denna gång i Uppsala. Torsdagen den 11/12 och fredagen 12/12 har du som går i nian möjlighet att komma på Elev för en dag men på vår grannskola, Yrkesgymnasiet Gävle, för att se hur våra skolor ser ut, fungerar och få svar på alla dina frågor. Självklart möter upp och ordnar med skjuts fram och tillbaka till skolan.
Anmälan sker till Jenny Axene, 072-186 73 98 eller förnamn.efternamn@yrkesgymnasiet.se

Varmt välkomna!

 

Skolan kommer vara belägen på Säbygatan 6 och kommer erbjuda följande program:

Bygg och anläggning

Inriktningar

Anläggningsfordon
Husbyggnad
Mark och Anläggning
Måleri
Plåtslageri

Fordon

Inriktning

Personbil

Hantverksprogrammet

Inriktning

Frisör

Industritekniska

Inriktningar

Driftsäkerhet och underhållsteknik
Processteknik
Produkt och maskinteknik
Svetsteknik

VVS

Inriktningar

Fastighet
Ventilationsteknik
VVS

Vård och Omsorg

Inriktning

Vård och omsorg

skolanslokal