Yrkesgymnasiet Skellefteå och Snowcross World Championship

Nyligen hölls Snowcross World Championship i Skellefteå och Yrkesgymnasiet Skellefteå var på plats och jobbade. Både elever och personal vara engagerade och jobbade hårt under flera dagar för att bygga upp tävlingsarenan. Bland annat avhämtades stora mängder material, flera mattält monterades, mängder med elslkåp samt många hundra mter grov kabel ladet ut på området för att försörja hela envetet med ström och detta är bara några av sakerna som YG Skellefteå jobbade med. Att bära utrustning för hand upp och ner för Vitbersbacken i snö sög fullständig trusten ur alla men alla kämpade för att göra eventet så bra som möjligt.

Sammanfattningsvis blev arrangemanget väldigt lyckat för de tävlande och publiken och vi fick ett hedersomnämnande från tävlingsarrangören för vårt hårda och väl utförda jobb under hela veckan.

Tack alla berörda för en stimulerande vecka!