Yrkesgymnasiet Skellefteå delar ut gåvor till vården

I dessa tider behöver hjältarna inom vården all stöttning de kan få. Därför har Yrkesgymnasiet Skellefteå tagit initiativet att dela ut gåvor med extra energi till de som arbetar på sjukhuset och inom äldrevården.


Tack vare samarbetet med @snacks24seven har skolan möjlighet att dela ut vitamindrycker och olika snacks. I fredags var de på plats vid Skellefteå lasarett för att dela ut första gåvan till de som arbetar i provtagningstältet för covid-19.

I dag (tisdag den 12 maj) åkte skolan till Norrgårda vård- och omsorgsboende för att ge de anställda lite extra energi och stöttning.

– Det gäller att fundera på vilket sätt vi kan bidra, även om det är en liten gest, säger skolans kommunikatör Andreas Hörnström.

 

Om Yrkesgymnasiet
På Yrkesgymnasiet lär sig eleverna genom att jobba. Minst halva utbildningstiden sker på en arbetsplats med en erfaren handledare vilket skapar goda förutsättningar för att få in fötterna på arbetsmarknaden.  Just nu är det omvalsperiod för gymnasievalen.