Yrkesgymnasiet Örebro välkomnar sin partnerskola från Novi Beograd

Med hjälp av Yrkesgymnasiets Elevfond fick Yrkesgymnasiet Örebro möjlighet att bjuda in partnerskolan Srednja Turisticka skola, Novi Beograd. YG Örebro har redan utlandsförlagda APL-utbyten med ett förberedande besök inför ett kommande treårigt skolutbyte via UHR:s Athenaprogram. Att ha skolutbyte med andra skolor i Europa ger alla som verkar på skolan en yrkesmässig kompetensutveckling likväl som en individuell utveckling samtidigt som den främjar skolans möjligheter att förverkliga de mål om internationalisering som står i skolans läroplaner.

Dagarna tre var späckade av besök på våra APL-platser i de olika programmen, projektansökan inför kommande partnerskapsutbyte, utbildning i de olika skolsystemen och en massa skratt och gott värdskap av ThorenGruppens alla verksamheter som var representerade under dagarna.  Förutom de obligatoriska stadsvandringarna i Örebro och huvudstaden Stockholm genomfördes även besök på systerskolan Yrkesgymnasiet Västerås och ett besök hos storebror Thoren Business School.