YG Skellefteå får besök från Tyskland

Nyligen fick YG Skellefteå besök från en delegation med lärare från yrkesskolor i Tyskland. På förmiddagen berättade rektor Johanna Smitt övergripande om skolan och sedan presenterade lärarna Tomas Johansson och Fredrik Lindström praktiklokalen samt berättade mer ingående om programutbudet. Skolans kommunikatör Gia Brorsson förklarade hur Yrkesgymnasiet är en del av ThorenGruppen och hur hon i samarbete med YG Skellefteå arbetar för att skapa kännedom om skolan genom sociala medier, Öppna hus och andra aktiviteter. Vi diskuterade i grupp skillnader mellan svenska och tyska yrkesskolor, samt hur Yrkesgymnasiet skiljer sig från andra praktiska utbildningar. Till lunch gick vi på Forslunds restaurang där även våra elever äter lunch, passande nog var dagens rätt wienerschnitzel!