YG-elev blev Årets lärling

På bilden syns från vänster; Elias Yauvuz, Företagarna Sigtuna, Peter Fors, vd FME Bygg och Måleri, Andreas Hedin, Bygglärare YG Uppsala, Melwin Blom, stipendiat, Besse Blad Savonen, tf rektor YG Uppsala och Pernilla Olsen, Företagarna Sigtuna.

Företagarna i Sigtuna har delat ut pris till Årets lärling. I år gick stipendiet till Yrkesgymnasiets Melwin Blom som gjort sin APL hos FME Bygg och Måleri.

Stipendiet ur Stiftelsen Monica och Olle Jansons Minne är på 5 000 kronor. Den här gången var det alltså Melwin Blom, som går trean på Yrkesgymnasiet i Uppsala, som tilldelades det ärofyllda stipendiet.

Melwin har gjort sin APL hos företaget FME Bygg och Måleri som är vana att fostra stipendievinnare. Det var nämligen femte gången som en lärling från företaget fick stipendiet.

Deltog på stipendieutdelningen gjorde även Svenne och Peter från leverantören LL Trä.