Välkommen till YG Umeå

[ingress]Vi har öppet hus onsdag 8 februari kl. 18-20, välkommen![/ingress]

Gymnasievalet närmar sig slutet och vi vill ge dig en sista chans att besöka oss för att du ska få en känsla för om Yrkesgymnasiet är rätt för just dig. Yrkesgymnasiet är skolan som bäst förbereder dig för arbetslivet. Du genomför halva din gymnasieutbildning på en arbetsplats där du lär dig ett yrke från grunden med stöd från en erfaren handledare och knyter på så sätt redan under studietiden viktiga kontakter i branschen!

Hos oss får du träffa elever och lärare från skolan som berättar om våra utbildningar och om hur det är att gå på Yrkesgymnasiet. Under kvällen informerar vi om vad det innebär att gå en lärlings utbildning. Vi visar dig runt i våra fina praktiklokaler och bjuder på fika.

På Yrkesgymnasiet Umeå kan du utbilda dig till byggnadsarbetare, elektriker, fordonstekniker, frisör, målare, svetsare eller VVS-rörmontör.