Studievägledaren: ”då ska du ska du välja Yrkesgymnasiet Umeå”

Inte valt gymnasium ännu? Less på att sitta i ett klassrum? Spana in videon med studie- och yrkesvägledare Hanna och se om Yrkesgymnasiet Umeå är rätt för dig.

Idag är sista dagen för omvalet till gymnasiet i Umeå. Det kan vara svårt att veta vilket gymnasium som ger bäst förutsättningar för framtiden. På Yrkesgymnasiet i Umeå spenderas minst 50% av tiden med praktik på olika arbetsplatser så att eleverna tar sig ut i arbetslivet. I en video på Facebook förklarar studie- och yrkesvägledaren Hanna vilka hon rekommenderar att söka till skolan.

Hon säger att den som är lite less på att sitta inne i ett klassrum och vill komma ut i arbete passar perfekt för skolan. Den som är driven och intresserad av att arbeta på riktiga arbetsplatser ska absolut söka.

Lyssna på studievägledarens råd:

https://www.facebook.com/ygumea/videos/600267147502657/

Om Yrkesgymnasiet

Yrkesgymnasiet skapar jobb redan innan studenten. Eleverna lär sig sitt drömyrke genom minst 50% praktik på riktiga arbetsplatser.

Just nu är det omvalsperiod för gymnasievalen. Välj Yrkesgymnasiet här. http://www.gymnasieantagningen.nu/