Rebecca Eklund & Kajsa-Stina Andersson representerar Yrkesgymnasiet Örebro på AEHT:s i London

Hotell- och turismeleverna Rebecca Eklund & Kajsa-Stina Andersson är för tillfället i London och representerar Yrkesgymnasiet Örebro på AEHT:s* (Association Européenne des Ecoles d’Hôtellerie et de Tourisme alt. European Association of Hotel and Tourism Schools) tävlingar i London.

Kajsa-Stina går andra året och har tävlat Tourist destination, där hon fick i uppdrag att presentera ett reseupplägg för The Docklands i London. Rebecca går sista året och tävlade båda i klassisk cocktail (där de lottade drinkar och hennes lott föll på cocktailen Gin Fizz) samt fick göra en helt egenkomponerad cocktail tillsammans med tävlingskamraten Emin.

*AEHT är en europeisk organisation för hotell- och turismskolor.