Nu erbjuder vi Språkintroduktion på YG Stockholm och Göteborg!

Har du nyligen kommit till Sverige? Är du redo att börja studera på gymnasiet? Då kan språkintroduktion på Introduktionsprogrammet vara något för dig. På det här programmet fokuserar du på svenska språket. Du förbereder dig för ett nationellt program inom gymnasieskolan, annan utbildning eller anställningsbarhet.
Här kan du få undervisning i både de grundskoleämnen och de gymnasieämnen du behöver för din fortsatta utbildning eller anställning. Efter att man har tagit reda på vilken nivå av utbildning som passar dig läggs utbildningen upp baserat på en individuell studieplan. Efter genomförd utbildning får du ett gymnasieintyg.

HUR SÖKER DU?

Språkintroduktion söker du via din hemkommuns gymnasieantagning precis som alla andra program, ta gärna kontakt med studievägledaren på din skola för mer information.

KONTAKT

STOCKHOLM

Stefan Säll, rektor
073-868 40 02, förnamn.efternamn@yrkesgymnasiet.se

Hanna Larsson, kommunikatör
076-949 39 37, förnamn.efternamn@yrkesgymnasiet.se

GÖTEBORG

Mahtab Karimi, 076-495 81 00, förnamn.efternamn@yrkesgymnasiet.se

Maria Algotsson, förnamn.efternamn@yrkesgymnasiet.se