Handels- och administrationsprogrammet på YG Huddinge

 

[ingress]Vi på Yrkesgymnasiet Huddinge är glada över att kunna meddela att vi kommer att starta Handels- och administrationsprogrammet![/ingress]

Lite om programmet:

Är du en handlingskraftig person med intresse för affärer? Skulle du vilja jobba i butik? Starta eget? Triggas du av att ge människor vägledning och service? Då kanske det här är yrket för dig. Jobbar du inom handeln ligger utmaningen i att få kunderna att känna sig nöjda med sin affär.

På Yrkesgymnasiets Handels- och administrationsprogram fokuserar vi på kundservice och försäljning. Samtidigt är entreprenörskap och företagsamhet viktiga delar eftersom många som arbetar inom handeln startar egna företag. Under utbildningen får du användbara kunskaper inom säljteknik och praktisk marknadsföring. Yrkesgymnasiet ger dig en modern säljarutbildning där du får viktig branscherfarenhet och företagskontakter. Du blir direkt anställningsbar som butikssäljare när du är klar med din utbildning.

Hela programinformationen som PDF hittar du här.