Grönt ljus för Yrkesgymnasiet Gävle

ygoppethusgavle[ingress] Skolinspektionens tillsyn av Yrkesgymnasiet Gävle gav grönt ljus för verksamheten.[/ingress]

Myndighetens granskning – en bastillsyn – visade inga brister inom områdena; undervisning/lärande, trygghet och studiero och åtgärder mot kränkande behandling samt styrning och utveckling av verksamheten.

– Skolan har gjort ett fantastiskt jobb och vi är glada och nöjda med resultatet av tillsynen, nu hoppas vi på fler liknande beslut här under våren, säger Henrik Reibom, kvalitetschef på ThorenGruppen AB.

Skolinspektionen arbetar med avvikelserapportering och genom detta beslut har vi fått ett kvitto på att vårt arbetssätt och vår vision om lärande och lärandemiljöer fungerar mycket bra. Vi är ofantligt stolta och glada över beslutet. Med en fantastiskt engagerad personal och underbara elever så fortsätter vår resa till att bli Sveriges bästa Yrkesgymnasium, säger rektorn Linda Ström.