Givande lärlingsplats på ett universitetssjukhus

Evelina hade inte arbetat med människor innan hon började sin utbildning på Vård- och omsorgsprogrammet, men hon var redo att prova på något nytt. Hon letade efter en mindre skola med mycket praktik (APL) och tyckte att Yrkesgymnasiet passade henne bra. Nu är hon helt säker på att hon gjorde rätt val.

Just nu är Evelina lärling på akutmottagningen på Universitetssjukhuset i Linköping där hon trivs, men framför allt får hon se nya vinklar av vård och omsorg än vad hon har gjort tidigare. Framtiden är öppen för Evelina. Hon vill gärna plugga vidare, men har inte bestämt sig inom vilket område ännu. Hon har också funderat på att åka till Norge och jobba för att se hur de arbetar inom vården där, och efter det vill hon gärna resa och se världen.