Framgångsrik VVS-praktik

[ingress]Alexander Berggren och Javier Gonzalez utbildar sig till VVS rörmontörer på Yrkesgymnasiet i Huddinge. De går nu i tvåan och gör båda sin APL hos Stockholms Rörexpress AB, där de varit sedan i våras.
-Vi har kommit till en väldigt bra plats, de tar bra hand om oss! De lär oss mycket och gör allt för att vi ska utvecklas på rätt sätt, säger killarna.[/ingress]

Företaget har olika uppdrag, så Alexander och Javier är inte alltid på samma arbetsplats.
-Vi åker till dem på morgonen, och sen åker vi ut på service på olika jobb, berättar Alexander.

Som VVS:are arbetar man med allt inom rör: avlopp, byta wc-stolar, tvätt, golvvärme, värmepumpar, element och varm- och kallvatten för att nämna några uppgifter. Ibland får företaget längre uppdrag, Alexander och Javier var till exempel med när de under ett antal månader bytte avloppsrör i ett större område.

-Vi ett väldigt varierat arbete med jobb på olika platser. Alexander och Javier är med i vårat arbete tre dagar i veckan och det funkar perfekt, säger Kalle Andersson som är killarnas handledare på Stockholms Rörexpress.

[marker color=”yellow”]Läs mer om utbildningen till VVS-rörmontör här![/marker] [space size=”small” /]