Egen idrottshall ett lyft för Yrkesgymnasiet i Örebro

Fullt på alla program och kö in. Yrkesgymnasiet i Örebro har medvind. Nu har skolan dessutom fått en egen idrottshall i anslutning till skolan.
– Det här betyder jättemycket för skolan, säger rektor Madelene Karlsson.

Yrkesgymnasiet i Örebro har tidigare hyrt in sig på Risbergska skolan via Örebro kommun för idrottslektioner samt varit på olika gym och utomhus. Nu slipper eleverna lämna skolgården för att ha idrott. Den 15 juni inleddes arbetet med den nya idrottshallen som är 180 kvadratmeter stor. Den 1 augusti stod lokalen, som ligger vägg i vägg med YG:s övriga lokaler, klar.

– Tidigare har idrotten styrt hela schemat då vi fått rätta det efter vilka tider vi fått för idrotten. Nu har vi ju första tjing och kan själva styra när vi lägger idrotten vilket underlättar mycket i schemaläggningen, säger Madelene Karlsson.

– Med en egen hall kan vi göra mycket saker förutom själva idrotts- och hälsoundervisningen. Den här lokalen kan vi även använda till temadagar, ergonomi i yrket till exempel, och till mycket ämnesövergripande saker.

Förutom den nya fräscha idrottshallen så rider Yrkesgymnasiet i Örebro på en allmän framgångsvåg.

– Vi har fullt på alla program och kö in, så det känns roligt, säger rektor Madelene Karlsson.